Trenażer – co to? Jaki wybrać? Czy warto? WSZYSTKO O TRENAŻERACH

Teza: jazda na rowerze zimą jest możliwa. 

Długo się zbierałem do napisania tego artykułu. Istnieje taka prosta zależność – im więcej jeździsz, tym trudniej Ci powiedzieć coś sensownego w temacie rowerów. To, co kiedyś umiałbyś zgrabnie zawrzeć w jednym, dwóch zdaniach, nagle wymaga odnoszenia się do pobocznych wątków i wzięcia pod uwagę tuzina zmiennych. I żeby doradzić siostrzenicy “jaki rower kupić?” musisz poznać dopuszczalne PSI w nowym Contendzie, wagę Hexagona i kąt główki Sirrusa. 

Unikam tego jak ognia, więc kiedy zauważyłem, że wpadam w dokładnie taką samą manierę przy pisaniu o trenażerach, przestałem. Zaczynam jeszcze raz, z ambitnym zapewnieniem, że znajdziesz tutaj prostą i zwięzłą odpowiedź na każde pytanie, jakie Cię nurtuje. Zakładam, że pierwsze z nich brzmi: 

Co to jest trenażer? Trenażer czy rower stacjonarny?

Nazwa brzmi może trochę obco, ale oznacza po prostu urządzenie, które pozwala jeździć rowerem w pomieszczeniu. Zimą. Wieczorem. Przy ulubionym serialu. Jak chcesz, gdzie chcesz, kiedy chcesz. 

Czym się różni trenażer od rowerka stacjonarnego? To pytanie lata temu zadała mi kobieta życia i wprawiła mnie w osłupienie. Jak to czym? Przecież wszystkim! O wyższości trenażera nad rowerkiem mogą świadczyć m. in.: 

  • rozmiar: trenażer jest znacznie mniejszy, możesz go przewozić i przestawiać
  • cena: za porównywalne parametry płacisz wyraźnie mniej. Serio. 
  • wszechstronność: urozmaicisz i wzbogacisz swój trening na co najmniej kilkanaście różnych sposobów, nie tylko kręcąc dźwignią oporu 
  • wykorzystujesz i jeździsz na swoim własnym rowerze! TO ważne dla zawodników, ale nie tylko. Niektóre rodzaje trenażerów nie wymagają nawet użycia narzędzi, zdejmowania koła. Docenisz różnicę, jeśli jesteś choć trochę przywiązany do swojego roweru… a wiem, że jesteś. 

Nie ma porównania. 

trenażer

Jaki trenażer wybrać? 

Trenażery (tak jak właściwie każdy sprzęt treningowy) pojawiają się w różnych konfiguracjach. Masz w czym wybierać – zależnie od przeznaczenia, poziomu zaawansowania i budżetu opcji jest naprawdę wiele. Moim zdaniem głównym kryterium podziału trenażerów jest rodzaj napędu, czyli sposób, w jaki montujesz rower. Istnieją dwa: 

  • pośredni: tylne koło przylega do trenażera. Twój trening w ten czy inny sposób zależy od koła. 
  • bezpośredni (direct drive): trenażer łączy się z napędem bez udziału tylnego koła, zastępuje je. 


Trenażery rolkowe, hydrokinetyczne i hydrauliczne 

Konstrukcje z napędem pośrednim są prostsze, czyli też tańsze. Podstawowa konstrukcja to trenażer rolkowy (np. ten Arion). Stawiasz rower na rolkach i jedziesz. Szatański wynalazek! Na pierwsze treningi polecam mieć wokół siebie PRZESTRZEŃ, najlepiej wyłożoną miękkimi materacami. Przed Tobą sporo solidnych upadków, bo stabilność na trenażerze rolkowym to towar deficytowy. 

UWAGA to, co łatwo uznać za wadę, tak naprawdę tworzy duży potencjał. Na trenażerze rolkowym musisz być skupiony. Wyszlifujesz technikę jazdy. Łatwo dobierasz opór. Do tego jest tani, lekki i nieduży. Profesjonaliści używają trenażerów rolkowych do rozgrzewek przed każdym wyścigiem. 

Kolejną zaletą rolek jest to, że pasują praktycznie do każdego roweru (z dowolną średnicą kół). Jeśli jesteś wystarczająco odważny, możesz spróbować zamontować swoją starą Ukrainę i nie zdziwię się, jeśli pojedziesz.  

Bardziej zaawansowane są trenażery magnetyczne oraz hydrauliczne (hydrokinetyczne). Wykorzystują odpowiednio magnesy lub ciecz (olej), żeby generować opór. Trenażer magnetyczny regulujesz manetką dopinaną do kierownicy, a trenażer hydrauliczny działa automatycznie. Wpinasz rower w składaną ramę. Montaż jest prosty, chociaż przed zakupem KONIECZNIE SPRAWDŹ, czy Twój rower ma sztywne osie, czy szybkozamykacze. Tutaj już nie zamontujesz wszystkiego. Trenażery magnetyczne i hydrauliczne to koszt od ok. 1 000 zł. Wiedz, że są dość głośne.

trenażer Elite Tuo

Elite Tuo 2021 – co za design!

Wadą wszelkich trenażerów montowanych na koło jest zawrotne tempo zużywania opony. Nie bez powodu powstały specjalne opony do trenażerów. Używaj ich (albo jakichś starych, które trzymasz w warsztacie. Właśnie nadeszło to słynne “na wszelki wypadek”). 

I teraz to, na co wszyscy czekali… 

Trenażer interaktywny SMART

czyli sportowa zabawka w najlepszym znaczeniu tych słów. Pozwala znieść zimę i choćby za to należy mu się ta mała fortuna, jakiej sięgają topowe modele. Ale spokojnie! Nie musisz wydawać na trenażer dwóch wypłat. Ceny startują od ok. 3 000 zł. Największą zaletą trenażera elektromagnetycznego (rzadziej używana nazwa) jest to, że CHCE SIĘ Z NIEGO KORZYSTAĆ. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś coś trenować zimą, wiesz, o czym mówię. Tej ulgi nie da się wycenić w złotówkach – wreszcie sprzęt, do korzystania z którego nie będziesz się zmuszał. Brawa dla twórców aplikacji (dominuje Zwift), którzy wpadli na to, jak sprawić, żeby kolarzom zachciało się ruszać. 

I wymyślili grę. Wymyślili, że możesz się ścigać z ziomkami po dowolnej trasie ProTour bez wychodzenia z domu. W czasie rzeczywistym, z realnymi zmianami oporu, kiedy wjeżdżasz na Alpe d’Huez. 

W takich warunkach zapominasz o tym, że jest środek grudnia, ciemno, zimno i do sezonu daleko. I dajesz z siebie wszystko! A trenażer zbiera te dane i pokazuje Ci postęp, obszary do poprawy i właściwie wszystkie dane, jakie tylko umiesz wymyślić. 

Przykładowe modele: 

Wahoo Kickr Core

trenażer Wahoo Kickr Core

Tacx NEO 2T Smart

Trenażer – czy warto? | Podsumowanie 

Trenażer to inwestycja, którą docenią nie tylko profesjonalni kolarze. Chciałbym “odczarować” te urządzenia i sprawić, że więcej osób zacznie do nich podchodzić jak do sprzętu treningowego, takiego jak bieżnia czy sztanga. Możesz wykonać pełny trening aerobowy, siłowy, interwałowy… I nie potrzebujesz do tego ani dużo miejsca, ani akcesoriów, ani siłowni. Nic dziwnego, że w pandemii trenażery rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Wypróbuj sam! 

W międzyczasie dajcie znać, jakie pytania pominąłem i czy chcecie dowiedzieć się więcej o treningu na trenażerze.

218 Komentarzy

Zostaw komentarz

This error message is only visible to WordPress admins

Błąd: Brak podłączonego konta.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.