Rowerowy slang, czyli co jest złego w grzaniu na przekosach? SŁOWNIK CZ. 1: A-L

Co robią rowerzyści zimą? Nie daj się zwieść – te wszystkie opowieści o kilometrach wykręcanych nawet w sylwestrową noc są po prostu zmyślone. Prawdziwi kolarze XXI w., kiedy temperatura schodzi poniżej 0 st. Celsjusza, siadają przed komputerem i dumnie dzielą się ze światem swoją pasją. Jeśli lubisz czytać, ale gubisz się w gąszczu najdziwniejszych określeń czy słów, które widzisz po raz pierwszy… śmiało, zapraszam do mojego słowniczka, w którym tłumaczę z rowerowego na polski. 

*możesz też potraktować ten artykuł jako kolejny z tekstów znudzonego rowerzysty zimą 

A

ALU
czyli rower, którego nie chcesz mieć. Bieda, dno, ciężki, awaryjny… a tak naprawdę, aluminium to główny budulec ram rowerów. Stosunkowo lekkie, tanie i ogólnodostępne, jest szeroko stosowane przez wszystkich producentów. Różne stopy aluminium mają różne właściwości – to nie tak, że rower z alu będzie koniecznie zły.  Są lepsze rozwiązania (czyli carbon, o którym niżej), ale nie znaczy to, że aluminium jest złe. Aluminiowe ramy coraz częściej podlegają dożywotniej gwarancji. U lepszych producentów to już standard. 

AMOR, amorek
starożytny bożek miłości… a, nie, chwila, przecież to amortyzator/ widelec amortyzowany. Amortyzator z przodu roweru pojawia się w modelach górskich, trekkingowych, crossowych, młodzieżowych… ogólnie jest to szalenie istotny element większości rowerów. Odległość, na jaką amortyzator może się ugiąć, np. łagodząc jakąś przeszkodę, decyduje o przeznaczeniu całego Twojego sprzętu. W rowerach występują amortyzatory o skoku 50 mm – 200 mm. 

B

BIKEPACKING
nowoczesna turystyka rowerowa, polegająca na jeżdżeniu setek kilometrów z jak najlżejszym bagażem (torby zamiast sakw, brak bagażników) i jak najdroższym gravelem.

BLAT, rzadziej: tarcza, patelnia
zębatka w napędzie z przodu. W skrócie: im ich mniej, tym lepiej. Jeden blat będzie wchodził do ogólnego użycia, już teraz coraz częściej pojawia się nawet w rowerach turystycznych. Takie rozwiązanie ułatwia zmianę przełożeń (patrz: PRZERZUTKI) i sprawia, że cały napęd staje się lżejszy. 

C

CARBON, karbon, karton
włókno węglowe. Materiał stosowany w droższych rowerach. W porównaniu do aluminium i cromo (stali), kompozyt węglowy jest lżejszy, bardziej sztywny, odporny na obciążenia, a dodatkowo wyraźnie tłumi drgania. Dobry, drogi i na początku rowerowej drogi zupełnie zbędny. 

CROSSCOUNTRY, XC 
główna dyscyplina kolarstwa górskiego, polega na ściganiu w pętlach po trudnym, zróżnicowanym terenie z przewyższeniami. Dyscyplina olimpijska, wchodzi w skład Pucharu Świata. 

D

DAMPER
czy też, bardzo często i bardzo błędnie, dumper. W rowerach górskich element tylnego zawieszenia, który odpowiada za komfort i miękkość jazdy. Doceniany w jeździe ekstremalnej, kiedy to on, a nie Twoje kolana, pochłania siłę uderzenia. 

DH, downhill 
ekstremalna dyscyplina jazdy na rowerze, szybkie zjazdy w dół po przeszkodach.

DOBICIE
Dobić możesz albo amortyzator, albo oponę. W pierwszym przypadku chodzi o wykorzystanie całego skoku – poczujesz wtedy, jakbyś nagle spadł z łóżka na podłogę.
Dobicie opony, częste przy lądowaniach z dużych hopek, zdarza się, kiedy uderzysz o ziemię lub przeszkodę, a masz małe ciśnienie. Obręcz naciska na dętkę z dwóch stron, przerywając ją. Z angielskiego: snake bite

DZWON
gleba. 

E

ELEKTRYK, e-bike
rower elektryczny, czyli taki, w którym, kiedy zaczynasz pedałować, włącza się dodatkowe wspomaganie. Źródło świetnej zabawy i wielkich kontrowersji. 

ENDURO, FREERIDE
najbardziej hardkorowe odmiany kolarstwa górskiego (grawitacyjnego), jeszcze nieformalne. Rowery mają pełną amortyzację, a od modeli downhillowych różnią się mniejszym skokiem, poprawioną zwrotnością i delikatnie geometrią. 

F

FULL, FS, full suspension, zawieszony
rower z pełnym zawieszeniem, czyli z dwoma amortyzatorami: z przodu, na widelcu przy przednim kole, i z tyłu, w okolicy tylnego koła i siodła. Najlepszy do ostrej jazdy terenowej. Więcej przy haśle MTB

G

GEOMETRIA
projekt roweru: kąty, odległości, średnice rur, sposoby łączenia poszczególnych elementów. 

GRAVEL, rower szutrowy
zdecydowanie najbardziej popularny model ostatnich lat. Rowery gravelowe łączą sportowe osiągi z możliwością długiej, dalekiej jazdy po najróżniejszych drogach – terenowe opony, szosowa kierownica i pozycja. Hit czy kit?  

GRUPA
części napędu rowerowego z tej samej serii. Na pełną grupę składają się: przerzutki (tylna i przednia), hamulce, łańcuch, kaseta, manetki/ klamkomanetki, korba. Z założenia zastosowanie pełnej grupy poprawia osiągi. Z założenia. Z pewnością usłyszysz tutaj też nazwy dwóch największych graczy: Shimano i SRAM. 

H

HOPKA
górka, przeszkoda, często specjalnie utworzony nasyp w lesie. Hopki skaczą kolarze górscy (riderzy MTB), szczególnie w odmianach grawitacyjnych. 

HT, hardtail, sztywniak
w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego: sztywny ogon. To określenie rowerów górskich wyposażonych tylko w przedni amortyzator, ze skokiem 80 mm wzwyż. Bardzo długo MTB HT były najbardziej uniwersalnymi rowerami na rynku. 

K

KADENCJA
częstotliwość pedałowania. Źródła podają, że optymalna wartość to 90-100 obrotów/ min… Tylko optymalna do czego? Kadencję najlepiej dobierać do treningu, celów i własnych możliwości. Warto też wiedzieć, że jazda “na twardo”, na ciężkich biegach, obciąża kolana. 

KANAPA
szerokie siodełko rowerowe. Znajdziesz w rowerach miejskich. 

KLASYK
kolarski wyścig jednodniowy. Zawodnicy ścigają się po szosie, na trasach ok. 200-300 km. Przykłady: Paryż-Roubaix, Giro di Lombardia, Strade Bianche, Mediolan-San Reno, Liège-Bastogne-Liège (najstarszy), Tour des Flandres. 

L

LYCRA, lajkra
to materiał wykorzystywany do szycia kolarskich ciuszków, i jednocześnie określenie tychże. Takie ubrania na rower są wygodne, odprowadzają pot, mają kieszonki. Praktyczne, a do tego wszyscy wiedzą, że lajkra wyznacza różnicę między prawdziwym kolarzem a rowerzystą-amatorem.

CIĄG DALSZY ZA MOMENT

298 Komentarzy

Zostaw komentarz

This error message is only visible to WordPress admins

Błąd: Brak podłączonego konta.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.