Rower idealny dla Ciebie – jak dobrać rozmiar ramy? (FOTOPORADNIK)

Dwa trójkąty 

Tak jak buty czy koszule w różnym fasonie albo różnych firm leżą na Tobie inaczej, mimo że mają ten sam rozmiar, tak poszczególne rowery będą inaczej dopasowane. Więc jeżeli jesteś tutaj, bo szukasz prostej odpowiedzi na pytanie – jak dobrać rozmiar roweru?, mogę Cię odrobinę zawieść. 

Sklepy i producenci udostępniają rozmiarówki. Znajdujesz swój wzrost w tabelce i masz (p)odpowiedź. Jak najbardziej można z tego skorzystać, z tym że cały proces dobrego dopasowania roweru bywa trochę bardziej skomplikowany. Żeby go zrozumieć, należy przyjrzeć się budowie ramy, czyli geometrii roweru. 

Rama roweru to dwa trójkąty, które łączą kierownicę, siodło, koła… i Ciebie na rowerze. Od tego, jak są połączone ze sobą i z pozostałymi elementami, zależy dosłownie wszystko. 

Rozmiar (ramy) to nie wszystko 

rozmiar ramy roweru - rura podsiodłowa

Rozmiar ramy (S, M, L) określa się najczęściej na podstawie długości rury podsiodłowej (na żółto). Im dłuższa rura, tym rower będzie proporcjonalnie większy. Już na pierwszy rzut oka widać, że to dosyć… umowne określenie. No bo co się stanie, jeśli tę rurę podsiodłową trochę pochylimy, zmienimy kąt? Cała budowa roweru i pozostałe wymiary się zmienią, a przecież rozmiar zostanie ten sam. Jeśli nie masz ochoty się zagłębiać w temat, po prostu wybierz dobry sklep i zadzwoń do nich. Sprzedawcy znają geometrię rowerów różnych producentów i powinni wiedzieć, co Ci doradzić, kiedy jesteś na styku dwóch rozmiarów. Ode mnie jednak jeszcze garść informacji.

Długość rury podsiodłowej na pewno określa dwie bardzo ważne rzeczy: wysokość siodła i odległość od pedałów i od ziemi. 

Jeżeli zastanawiasz się, jaki rower Cię uniesie, jeśli ważysz 140 kg, albo czy musisz jeździć na damce, będąc kobietą, pamiętaj: 

Rower dobiera się do wzrostu. 

Wspominałem o tym już w moim artykule o pierwszym rowerze i będę powtarzał bez końca, każdemu. Wzrost i długość nóg (inaczej przekrok) są najważniejsze w dopasowaniu roweru, dla dorosłego i dla dziecka. Inne czynniki to Twoje proporcje, rodzaj roweru i styl jazdy. Moja tabela pokazująca w przybliżeniu, jak dopasować rozmiar roweru do wzrostu: 

jak dobrać rozmiar roweru

* Długość nogi zmierzysz, stając boso, w lekkim rozkroku przy ścianie i odmierzając odległość od stopy do kroku. 

Usiądź wygodnie 

Jest jeszcze kilka wymiarów roweru, którym powinniśmy się przyjrzeć. 

Zacznijmy: 

  • efektywna wysokość (stack) 
  • efektywna długość (reach)
stack i reach, jak dobrać rozmiar roweru

Stack to odległość między środkiem suportu a górną krawędzią główki ramy, a reach – ta sama odległość w poziomie. To dwa wymiary, które doświadczonemu kolarzowi mówią dużo o pozycji jazdy. Nie musisz jednak być profesjonalistą, żeby to sobie wyobrazić; im dłuższy reach, tym Ty jako rowerzysta masz bardziej sportową, pochyloną pozycję. Czyli:

krótszy reach = większy komfort 

W uproszczeniu – te wymiary określają odległości między pedałami a kierownicą, czyli dwa bardzo ważne punkty styku człowieka z rowerem.

Z przodu roweru istotny jest jeszcze kąt główki ramy (i zarazem oś obrotu przedniego widelca). Im jest mniejszy, tym rower staje się bardziej stabilny i wygodny, za to mniej zwrotny.  

CIEKAWOSTKA: klasyczny, “idealny” kąt główki ramy w MTB to 71°

W tym momencie możemy już przejść od cyfr i kątów do wyobraźni i preferencji. 

Podsumowanie – jaki rozmiar ramy roweru szosowego, miejskiego, MTB? 

rozmiar ramy roweru

Kupując szosówkę do ścigania będziesz miał zupełnie inne oczekiwania niż przy zakupie MTB czy roweru miejskiego na dojazdy do pracy. Każdy rower jest inny. Możesz mieć pecha i zmierzyć swoją nową maszynę co do 1 cm, a po tygodniu jazdy stwierdzić, że jednak bolą Cię plecy… 

Ale z drugiej strony nie ma co demonizować. Tabele producentów powstały w oparciu o dokładne analizy i wieloletnie doświadczenie. W interesie dobrego sprzedawcy, czy to stacjonarnie, czy w internecie, jest dostarczenie Ci odpowiedniego roweru. 

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest znać swoje parametry, takie jak wzrost i długość nogi. Jeżeli jeździsz rekreacyjnie, tabele i ewentualna rada pracownika sklepu będą dla Ciebie wystarczające. W razie czego rower można dopasować przez regulację siodełka i kierownicy:  

wspornik siodełka koryguje rozmiar ramy w 10 – 15% 

To już coś. Taka wartość pozwoli Ci poczuć się jeszcze wygodniej. 

Pamiętaj, że rower to inwestycja na lata, która może albo poprawić Twoją kondycję i stać się pasją, albo zmasakrować kręgosłup i zniechęcić do ruchu. Warto poświęcić trochę czasu, żeby się zmierzyć i dobrze dopasować rozmiar. 

Jeżeli planujesz jeździć bardziej profesjonalnie albo po prostu zależy Ci na idealnym dopasowaniu do swojej maszyny, zbadaj temat bikefittingu. To kilkugodzinna sesja z fizjoterapeutą, który ustawia Cię na rowerze, dopasowuje pozycję i regulacje w rowerze. Wcześniej korzystali z tego głównie profesjonalni sportowcy, ale w ostatnich latach coraz więcej sklepów udostępnia taką usługę.

9039 Komentarzy