Wszystko, co musisz wiedzieć o gwarancji na rower

Kupujesz rower? Kupiłeś rower? Wierz mi, jesteś kroczek od odkrycia zupełnie nowego świata. Pierwszy (i kolejne…) świadomy zakup roweru może być początkiem pięknej przygody i pasji. 

Ale zanim pojedziesz przed siebie, zostań jeszcze chwilę. Po lekturze mojego kompendium WIEDZA GWARANCYJNA W PIGUŁCE będziesz pewien, że żadna niespodziewana usterka nie zakłóci Ci radości z jazdy. 

Porównamy warunki gwarancji, przeglądy i serwisowanie przy zakupach: 

 • w sklepie stacjonarnym
 • w internecie 
 • roweru używanego. 

Co obejmuje gwarancja na rower? 

Jeżeli nie chce Ci się wczytywać w książeczkę, jestem! 

Przekopując się przez karty gwarancyjne różnych producentów miałem przez moment wrażenie, że gwarancja na rower… nie obejmuje nic. Ze średnio 30 punktów grubo ponad połowa opisuje to, kiedy gwarancja NIE OBOWIĄZUJE, czego NIE DOTYCZY itp. 

Jak to w końcu jest? Spójrzmy z drugiej strony: producent musi dokładnie określić warunki. W przeciwnym razie musiałby smarować nam łańcuch, dopompowywać koła i wymieniać komponenty, które przecież zużywają się od zwykłej jazdy. 

gwarancja na rower

Gwarancja na rower obejmuje wady fabryczne i ukryte, które ewentualnie pojawią się w czasie użytkowania. Mimo kontroli jakości i renomy producenta, rowery to produkt masowy. Trudno się ustrzec niedociągnięć i błędów. Może to być pęknięcie ramy albo jej skrzywienie, wady kół etc. 

Jak długo trwa ten miesiąc miodowy? Zgodnie z polskim prawem dostajemy 2 lata gwarancji na osprzęt (w tym napęd w rowerze elektrycznym). Niektóre firmy oferują dłuższą gwarancję na ramę. To jedna z rzeczy, po których poznasz dobrego producenta. 

Gwarancja ram rowerów: 

 • NS Bikes, Kross, Mongoose, Author: 2 lata 
 • Scott: 5 lat 
 • Unibike: 5 lat / dożywotnia z wypełnioną kartą gwarancyjną 
 • Giant: 5 lat / dożywotnia po rejestracji roweru na stronie
 • Specialized, Trek, Cannondale: dożywotnia

Podbij książeczkę, czyli przegląd “0”

Ważne: gwarancja obowiązuje tylko, jeśli kupujesz rower nowy i w całości! 

Producenci wymagają, żeby przy sprzedaży serwisant złożył Twoją maszynę i ją wyregulował. Na karcie gwarancyjnej pojawia się data takiego przeglądu “0”, która jest jednocześnie informacją, kiedy zaczynasz korzystać z dobrze przygotowanego roweru. Bez tego nie będziesz mógł dochodzić swoich praw na drodze reklamacji. 

Z jednej strony wszyscy chcielibyśmy po prostu kupić rower i nie musieć się już niczym przejmować. Ale to jednak skomplikowana maszyna, której dajemy niezły wycisk. Ciekawostka: 

rower może składać się nawet ze 100 elementów!  

Trzeba od czasu do czasu sprawdzać, czy cały ten techniczny osprzęt śmiga jak powinien. 

Producenci zobowiązują nas do tzw. przeglądu gwarancyjnego po 100-200 km i nie później niż po 1 miesiącu (czasami dłużej, do 3 miesięcy) użytkowania. Ten przegląd kosztuje od 30 aż do 150 (!) zł i musi być wpisany w kartę. To jednak nie znaczy, że trzeba godzić się na zdzierstwo. Porównuj ceny, a jeśli jakaś wyda Ci się podejrzanie wysoka, dopytaj o powód. Może używają złotych narzędzi. 

komponenty w rowerze gwarancja

Jeżeli kupujesz rower w dobrym sklepie, będziesz mógł liczyć na długą opiekę nad sprzętem i Tobą – idealnie, jeśli Twoim rowerem od początku do końca zajmuje się ten sam mechanik. I nie jest to wcale takie trudne do osiągnięcia! Jeżeli masz blisko siebie zaufany sklep albo nawet sam serwis, jesteś na wygranej pozycji. 

Przegląd gwarancyjny to świetna okazja, żeby sprawdzić, jak rower zachowuje się po pierwszych trasach i przede wszystkim z Tobą w siodle. Jak już wszystko dokręcicie, wyprostujecie i sprawdzicie, możesz jeździć do woli. Masz dożywotnią gwarancję. 

Warunkiem jej utrzymania u większości producentów jest przegląd raz w roku, czyli coś, co i tak robimy, wyciągając rower z piwnicy na wiosnę. 

Czy kupując przez internet tracę gwarancję na rower? 

Zakup roweru w internecie nie jest niczym złym. Sam często znajduję w sieci atrakcyjne oferty, ale pamiętaj, że 

dobra oferta to więcej niż niska cena!

Napiszę o tym więcej w osobnym poście. Dziś zastanówmy się; co z gwarancją? 

No tutaj jest problem – w każdej karcie, którą zobaczysz, producent napisał, że “gwarancja jest ważna jedynie wtedy, gdy rower został złożony, wyregulowany i przygotowany do użytkowania przez autoryzowanego mechanika” (to akurat przepisane z mojego Speca). 

gwarancja na rower Specialized

Jeśli chcesz zachować pełną oryginalną gwarancję producenta na ramę, możesz skorzystać z wysyłki i odbioru roweru w serwisie, chociaż, wiadomo, nie jest to szczególnie wygodne. 

Są też sklepy internetowe, które radzą sobie z tym, wysyłając rowery już całkowicie złożone – polecam, odpakowywanie takiej przesyłki to świetna zabawa. Rower rzeczywiście wystarczy wyjąć z pudła i można jechać. Sprzedawca musi mieć doświadczenie i dużą sieć sprzedaży, żeby zaoferować taki sposób dostawy. 

Koniecznie sprawdź warunki i koszty wysyłki i dowiedz się, czy przy zakupie przez internet zachowasz gwarancję! 

Wiesz, na co jeszcze zawsze zwracam uwagę przy zakupach? Na prawo do zwrotu. Sprzedawca nie musi przyjmować z powrotem rzeczy, która nie ma wad, ale Ty po prostu jej nie chcesz. To w gestii sklepu leży, czy dadzą Ci taką możliwość i na jak długo. Według mnie to szczegół, który pokazuje proklienckie podejście. Widziałem sklepy internetowe, w których masz 14 dni na zwrot roweru, ale też takie, które dają na to 365 dni, cały rok!

(Zgadnij, gdzie wolę robić zakupy.)

Co to jest rękojmia? 

Istnieje jeszcze jeden sposób nabycia roweru – używany, na aukcji albo w ogłoszeniu. 

UWAGA: 

gwarancja producenta dotyczy tylko pierwszego właściciela roweru 

Czyli, jeżeli kupisz ode mnie rower, nie przejmiesz oryginalnej gwarancji, nawet jeśli to nowy tegoroczny sprzęt. Na szczęście prawo chroni konsumentów i każdy jest objęty z tytułu ustawy 2-letnią rękojmią. Oznacza to, że jeżeli w nabytym produkcie będzie ukryta wada (fizyczna lub prawna), możesz zażądać: 

 • usunięcia wady 
 • naprawy 
 • obniżenia ceny 
 • albo całkowicie zwrócić daną rzecz. 

Rękojmia obowiązuje przy każdym zakupie od firmy i od osoby prywatnej. Jest absolutna, czyli niezależna od winy sprzedawcy. Sprzedający nie może się z niej wycofać, wyłączyć ani ograniczyć odpowiedzialności. Warto o tym wiedzieć, jeśli decydujesz się na zakup używanego sprzętu. 

gwarancja na rower trek naprawa

Podsumowanie

I to by było na tyle – mam nadzieję, że rozjaśniłem Ci podstawowe zasady gwarancji na rower. Wiesz już, kiedy możesz zgłaszać reklamację do producenta, na co możesz liczyć przy zakupie roweru przez internet, i jak prawo polskie Cię chroni, jeśli kupujesz używany sprzęt. 

Wady czy awarie były i będą, najważniejsze to podejść do sprawy rozsądnie, bez złości.

 • zachowaj dowód zakupu (w internecie mogą to być wiadomości potwierdzające transakcję)
 • nie czekaj ze zgłoszeniem usterki
 • zrób zdjęcia

Z doświadczenia wiem, że procedura reklamacyjna nie musi być wojną ze sklepem i producentem. Życzę Ci ich jak najmniej, a jak już są – pamiętaj, że po drugiej stronie też są ludzie. Otwarte podejście z dokładnym opisaniem wady i tego, jak wystąpiła, załatwią Ci dużo więcej niż złość i krzyk. 

Potwierdzone info. 

5 Komentarzy

Zostaw komentarz

This error message is only visible to WordPress admins

Błąd: Brak podłączonego konta.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.