Potrzebne mi to jak rybie rower, czyli kolarskie cytaty na każdą okazję.

DZIEŃ DOBRY, sezon rowerowy w pełni, ale dzisiejszy artykuł będzie równie przyjemny i przydatny do czytania w deszcze, mrozy, co na przerwie w Twoim majowym coffee ride. Zebrałem rowerowe powiedzenia i cytaty z solidną dawką historii w tle. Teraz nie tylko się rozluźnisz, ale też zabłyśniesz w towarzystwie i nawet czegoś się przy okazji dowiesz. 

1. Polskie przysłowia z rowerem w tle 

Zacznijmy od skarbów ukrytych w rodzimym języku. Jest ich jak na lekarstwo, i wliczam w to już przysłowie, które wykorzystałem w tytule. 

“Potrzebne jak rybie rower”, czyli wcale. Przyznajcie się – czy ktoś z Was usilnie próbował sobie wyobrazić rybę jeżdżącą na rowerze? Bo ja tak, i to często… właściwie za każdym razem, kiedy to słyszę. I to chyba nie tyle kwestia rozbujałej kreatywności, co wręcz odwrotnie. Rower stanowi na tyle ważną i nieodłączną część mojego życia, że po prostu trudno mi sobie wyobrazić, że może być niepotrzebny. Nawet rybie. Idealnie ubrała to w słowa amerykańska pisarka: “Nie obchodzi mnie, czy jestem rybą, nadal chcę rower.” (Lorrie Moore)

“To jak jazda na rowerze – tego się nie zapomina.” No, i to już coś! Zdecydowana większość z nas przeżyła w dorosłym życiu ten moment, kiedy po dłuższym czasie bez jazdy wsiadła na rower. Co za frajda! Zupełnie zasłużone miejsce wśród znanych polskich przysłów. 

Mamy też “fortuna kołem się toczy” i “w koło Macieju” – bo przecież koło to integralny element roweru! A wiecie, co na to Lech Wałęsa? Powiedział: “Jestem leniwy. Ale leniwi byli tymi, którzy wymyślili koło i rower, ponieważ nie lubili chodzić ani nosić rzeczy.” Podoba mi się ten punkt widzenia. 

Znacie jakieś jeszcze polskie rowerowe powiedzenia? Mi nic nie przychodzi do głowy… a w ramach ciekawostki: 

w Holandii i Danii rowerowych powiedzeń jest znacznie więcej, niż w Polsce. W tych językach mówi się np. “spadł Ci łańcuch”, kiedy coś idzie nie tak, albo “objeżdżać rowerem w kółko” zamiast naszego “owijania w bawełnę”. 

Jeśli coś przegapiłem, sugestie mile widziane! 

2. Znani (i mniej znani) o rowerach: cytaty 

rowerowe cytaty

Tutaj, jak i w każdym innym miejscu w sieci, należy umieścić najbardziej wyeksploatowane zdanie Alberta Einsteina: “Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód.” Nie można mu odmówić racji.

Dalej w tym kierunku: „Życie jest jak dziesięciobiegowy rower. Większość z nas ma narzędzia, których nigdy nie używamy.” Charles M. Schulz (dziś dziesięć biegów to totalnie funkcjonalny, przyjemny zakres, ale kilkadziesiąt lat temu było inaczej) 

Wśród fanów jazdy na rowerze znajdowali się między innymi Robin Williams (porównywał jazdę do medytacji i mówił, że nawet w okresach depresji dużo jeździ, znajdując na rowerze wytchnienie) oraz J. F. Kennedy, który stwierdził, że “nic nie jest porównywalne z prostą przyjemnością, jaką daje jazda na rowerze.”

Idąc dalej: „Melancholia jest niekompatybilna z jazdą na rowerze”, powiedział pan James E. Starrs i miał rację. Zdarza Ci się jeździć i smucić jednocześnie? Przygnębienie wyparowuje z człowieka z każdym kilometrem. 

Poznałem też określenie roweru jako “najbardziej życzliwej z maszyn” (S. Wilson). Powód? Prozdrowotne właściwości, mało zajmowanego miejsca, niewielkie zasoby, oszczędność środowiska i bezpieczeństwo. Z ust kierowcy rajdowego to miły komplement. 

Czasami nie można się nadziwić prostocie i efektywności jednośladu: 

“Rower to ciekawy pojazd. Twój pasażer to twój silnik.” John Howard 

“Rower to arcydzieło inżynierii. Ponad 95% pracy mięśni przekłada się na ruch do przodu. Mniej niż 5% wytraca się na tarcie i opory!” 

“Mój nieodłączny przyjaciel, druh serdeczny, cichy, spokojny, w każdej chwili gotowy do pomocy… Żałowałem, że jest jedynie rowerem i nie potrafi mówić. Odniosłem zarazem wrażenie, że gdy los złączy nas nierozerwalnie na wiele lat z rzeczą, rzecz ta przestaje być przedmiotem martwym i wydaje się nam, że żyje, myśli i odczuwa.” Kazimierz Nowak (polecam zapoznać się z biografią!)

rowerowe cytaty

“Rower jest tak samo doskonały jak większość mężów, a gdy się zestarzeje i zeskrobuje, kobieta może się go pozbyć i uzyskać nowy bez wpływu na całą społeczność.”

Jak już jesteśmy przy wymienianiu i aktualizowaniu sprzętu, poznajmy dwa najbardziej znane podejścia do sprawy: 

“Zakup roweru jest wydarzeniem transcendentalnym, podobnym do małżeństwa: nabywasz partnera.” Dervla Murphy 

“Poprosiłem Boga o rower, ale wiem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem więc rower i poprosiłem Boga o wybaczenie.” Al Pacino 

Co jeszcze mamy w tej kategorii? Głos zabrał nawet technologiczny geniusz Steve Jobs: “Komputery są dla naszych umysłów jak rower.” 

Nie tylko komputer można porównać do roweru; “Tolerancja jest największym darem umysłu; wymaga tego samego wysiłku mózgu, który jest potrzebny do zrównoważenia na rowerze.” Helen Keller (CZYLI NIEDUŻEGO, ludzie. Serio. )

A zupełnie nietolerancyjnie: „Intelektualista to człowiek, który nie umie zaparkować roweru.”  Spiro Agnew

3. Sportowe cytaty kolarzy 

104th LiËge – Bastogne – LiËge 2018 (1.UWT) 1 Day Race: LiËge – Ans (258km)

Na koniec inspirujące zdania od zawodowców. 

„Rada? Trzeba jeździć dużo!” Eddy Merckx

„Gdy trenujesz kolarstwo i zawsze jest pod górkę, to jest szansa że pewnego dnia dojedziesz na szczyt.” 

“Gdybym nie był zawodowym kolarzem, zostałbym gwiazdą porno.” Mario Cipollini 

“Nadal uważam, że zmienne przełożenie jest tylko dla ludzi powyżej 45. Czyż nie lepiej jest wygrywać siłą własnych mięśni, niż przerzutką? Stajemy się słabi… Dajcie mi ostre koło!“ Henri Desgrange, twórca Tour de France. Widzisz podobieństwo między tym, a dzisiejszym podejściem do rowerów elektrycznych

I piękna motywacja na koniec: “Zwykły rower jest pojazdem napędzanym siłą mięśni. Rower jadący pod górę jest pojazdem napędzanym siłą woli.”

6 Komentarzy

Zostaw komentarz

This error message is only visible to WordPress admins

Błąd: Brak podłączonego konta.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.